Ameropa Festival Joomla 1.6 templates

Mezinárodní festival komorní hudby Ameropa se koná od 23. července do 6. srpna. Zážitek z klasické hudby některého z devíti koncertů můžete umocnit návštěvou některé z vybraných restaurací a potěšit se tříchodovým menu vybraných lahůdek šéfkuchaře pražských restaurací až do 15. srpna.

Beginning 23 July to 6 August Experience Classical Chamber Music At One of Nine Concerts and Enjoy a Chef's Choice Three Course Menu Any Evening At a Participating Premium Restaurant Until 15 August Included In the Ticket Price!

1

Chagall's Club Restaurant

Chagall/logo/

Restaurace Chagall´s Club Restaurant nabízí jídla moderní evropské sezónní kuchyně s využitím prvotřídních produktů. „Víme, že speciality, které si dáte v zahraničí mají svou nezaměnitelnou chuť i díky atmosféře, která k tomu kterému místu patří. My se snažíme co nejvěrněji přenést kulinářský genius loci do prostředí naší restaurace.“

The Chagall’s Club Restaurant offers meals typical for the modern European seasonal cuisine while exploiting top-class products. “We know that the specialities which you order abroad feature an unmistakeable taste also thanks to the atmosphere related to each specific location. We attempt to transfer the culinary genius loci into the environment of our restaurant in a manner which truly reflects the original.” The Chagall’s wants to combine an attractive menu with the unique atmosphere of the restaurant. In Chagall’s they preparing international cuisine from world - class seasonal ingredients and they rely’s on originality of one of the leading Czech chef Petr Hajny.

2

PÁLFFY PALÁC

Tady se okamžitě propadnete doelegantního a výjimečného světa:omamný barokní interiér zajistí magickou atmosféru a uměníšéfk uchaře se postará o to, abyste odcházeli obohaceni o mimořádné kulinářské zážitky z francouzské i mezinárodní kuchyně

Here you will immediately sense an elegant and exceptional world: intoxicating Baroque interiors provide a magical atmosphere. The art of French Chef Kevin Donneger ensures your satisfaction with the exceptional culinary experiences of French and international cuisine.

3

U MODRÉ KACHNIČKY I

Restaurace U Modré Kachničky I se nachází v krásné části Prahy na Malé Straně v Nebovidské ulici. Cestu do ní si našla řada známých osobností z domova, ale i z celého světa. Pro všechny hosty naší restaurace připravujeme kachní speciality, pokrmy ze zvěřiny a jídla převážně české kuchyně.

The restaurant U Modré Kachničky I is located in the picturesque Lesser Town district on Nebovidská street. We off er duck and game specialities and mostly Czech cuisine.

4

U MODRÉ KACHNIČKY II

Restaurace U Modré Kachničky se nachází v malebné Michalské uličce několik kroků od Orloje na Staroměstském náměstí. V příjemné atmosféře, která se podobá své slavnější a známější sestře z Malé Strany, vám nabízíme posezení pro 90 hostů ve dvou podlažích a několika saloncích.

The restaurant U Modré Kachničky II is located in the picturesque Michalská street just few steps from clock tower in Old Town Square. Chef Michael Váňa and his team prepare mainly traditional Czech dishes including duck and game specialties. The restaurant is known for its original interior with antique furniture and hand-painted wall paper.

5

AMADE RESTAURANT

Restaurace Amade se nachází v nádherných prostorách Pachtova paláce v samém srdci Prahy. Při svých pobytech ve městě zde pobýval Wolfgang Amadeus Mozart, po kterém je restaurace pojmenována. Mozartovi přátelé jej neformálně oslovovali „Amade". Amade restaurant je zaměřena na high cuisine, kde můžete větší část jídelního lístku ochutnat formou speciálních small portion. Zárukou nejvyšší kvality vybraných pokrmů je duo zkušených šéfkuchařů Radek Šubrt – Radomír Benetka. Právě oni díky svým bohatým zkušenostem vtiskli restauraci jedinečný a neotřelý styl, kterým se Amade etablovala mezi nejvyhlášenějšími pražskými restauracemi.

The Amade Restaurant is located in magnificent rooms of the Pachta's Palace in the very heart of Prague. Restaurant was named after world's famous musician and composer Wolfgang Amadeus Mozart who stayed in this house during his visits of Prague. Mozart's friends called him informally "Amade" and that was the inspiration for the actual name of the restaurant.The Amade Restaurant is focused on high cuisine, where you can taste most of the menu in the form of special small portions. The highest quality of excellent meals is guaranteed by the professional team under leadership of well experienced chefs Radek Šubrt and Radomír Benetka. Their rich experience and unique style push the Amade Restaurant on the list of top rated Prague restaurants.

6

FAMA GRAND

Prostorná designová restaurace s otevřenou kuchyní a letní terasou s grilem. Pro nejmenší je připraven dětský koutek a pravidelné dětské programy. Polední menu, bussines lunch, snídaně, molekulární kuchyně, pravidelné úterní kachní speciality a rybí čtvrtky.

Spacious restaurant has unique design, an open kitchen and a summer terrace with a grill. We have a kid’s corner and regular programmes for the children. Lunch menu, business lunches, breakfasts, molecular cuisine and regular specialties – “Duck's Tuesday” and “Fish's Thursday”.